يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
آیا از اطلاعت موجود در سایت رضایت دارید؟

بلی
خیر

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی 


  چاپ        ارسال به دوست

پرداخت فوق‌العاده ويژه

پرداخت فوق‌العاده ويژه به تمامي كاركنان وزارت بهداشت

به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت معاون رئيس جمهور كه پس از حضور در مراسم آغاز عمليات خط مترو ۱۰ تهران، به گفت‌وگوي زنده اينستاگرامي با مدافعان سلامت پرداخت، از سازمان برنامه و بودجه به عنوان يك دستگاه نظارتي و در عين حال حمايتي ياد كرد و افزود: هر دستگاهي كه از دولت بودجه دريافت مي‌كند، سازمان برنامه و بودجه بر عملكرد مالي آن نظارت دارد.

نوبخت از حسن اعتماد كادر درمان و مدافعان سلامت به او و تشريح دغدغه‎هايشان با وي تشكر كرد و افزود: پس از افزايش ۵۰ درصدي حقوق كاركنان دولت در اسفند ماه سال گذشته، فرهنگيان مشكل رتبه‌بندي‌شان را عنوان كردند كه در نشست‌هايي با آنها و نمايندگان تشكل‌هايشان و .... مشكل آنها حل شد. خوشبختانه ديگر در كامنت‌هاي كاربران در فضاي مجازي، در اين باره درخواستي نداريم. مساله بعدي، همسان سازي حقوق بازنشستگان بود كه با نمايندگان آن‌ها به بررسي قوانين متناسب سازي حقوق‌ها پرداختيم. قول داديم قبل از فرارسيدن مهر، پرداخت پاداش بازنشستگان را آغاز كنيم كه خوشبختانه اين امر از ابتداي اين هفته با پرداخت ۵ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان آغاز شده است. سومين مراجعه كنندگان به ما به جهت وجه نظارتي سازمان برنامه و بودجه، اعضاي كادر درمان بودند كه مشكلاتشان را در فضاي مجازي با بنده در ميان گذاشتند.

سه موضوع «تبديل وضعيت كاركنان كادر درمان»، «پرداخت كارانه» و «فوق العاده ويژه كادر درمان» مهمترين موضوعاتي بود كه در نظرات كاربران اينستاگرام خطاب به رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور عنوان شده بود. معاون رئيس جمهور در پاسخ، با اشاره به اينكه يكي از عمده‌ترين مشكلات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، كمبود نيرو بود؛ اظهار داشت: خوشبختانه امسال مجوز استخدام براي ۲۲ هزار پرسنل به وزارت بهداشت داده شده است كه اولويت آن‌ها جذب نيروهاي شركتي و رسمي شدن آنها از طريق برگزاري آزمون است.

نوبخت با بيان اينكه حدود ۱۰ هزار تخت جديد قرار است در سال جديد به تخت‌هاي بيمارستاني اضافه شود؛ ادامه داد: از اين رو وزارت بهداشت و درمان همچنان خواستار استخدام جديد نيرو خواهد بود. پس از جذب ۲۲ هزار نيروهاي فوق الذكر، سازمان برنامه و بودجه كشور، اجازه جذب جديد نيرو براي اين وزارتخانه را مجددا صادر خواهد كرد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با اشاره به اينكه برخي از اعضاي كادر درمان خواستار تبديل وضعيت استخدامي خود بدون گذراندن آزمون استخدامي هستند؛ يادآور شد: در حال حاضر بر اساس قانون تنها راه اين امر، گذراندن آزمون استخدامي است. البته در لايحه بودجه ۱۴۰۰ مي‌كوشيم در صورت توافق مجلس، بخشي از جذب نيرو در وزارت بهداشت را بدون برگزاري آزمون به سرانجام برسانيم. البته اين امر در صورت موافقت مجلس و براي سال بعد محقق خواهد شد.

 

پرداخت كارانه درمان؛

برخي كاربران اينستاگرام، رقم فوق العاده ويژه خود را كم دانسته و نسبت به معوقات كارانه‌هاي خود مطالبي را مطرح كرده بودند.  معاون رئيس جمهور در پاسخ به اين كاربران با اشاره به اينكه براي پرداخت كارانه‌ها، منابع مالي لازم تامين شده است، بيان كرد: پرداخت كارانه كاركنان وزارت بهداشت، وظيفه سازمان برنامه و بودجه نيست و دستگاه‌ها موظفند از منابع اختصاصي خود آن را تامين كنند. اما به دليل شرايط خاص كرونا و از آنجا كه امكان كسب درآمد اختصاصي محقق نشد، سازمان برنامه و بودجه مسئوليت تامين اين مبالغ را بر عهده گرفت.

به گفته وي، مطالبات و كارانه‌هاي معوق مربوط به ۷ ماه گذشته است اما برخي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تا ۱۲-۱۳ ماه كارانه عقب مانده دارند. نوبخت افزود: از اين رو در جلساتي با دكتر نمكي و بنا بر تاكيد رئيس جمهور، كوشيديم كه منابع مالي را تامين كنيم كه خوشبختانه محقق شد و مي كوشيم تا پايان هفته آينده همه اين مطالبات را پرداخت كنيم. البته سازمان برنامه خود را موظف مي‌داند كه كاملا بر اين امر نظارت داشته باشد. قطعا مراكزي كه معوقات بيشتري دارند، را در اولويت پرداخت قرار مي‌دهيم. انشالله از فردا امكان پرداخت اين معوقات وجود دارد و كارانه و مطالبات پرداخت خواهد شد.

 

پرداخت فوق‌العاده ويژه به تمامي كاركنان وزارت بهداشت

«نه به وفق‌العاده كرونا» و تاكيد بر «فوق العاده ويژه كادر درمان»؛ از كامنت‌هاي پرتكرار كاربران اينستاگرام خطاب به دكتر نوبخت بود. رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با بيان اينكه مي‌داند هدف از اين تقاضا آن است كه "فوق العاده ويژه" در احكام حقوقي كادر درمان بيايد و در بازنشستگي آنها نيز محاسبه شود؛ گفت: بخشي از كادر وزارت بهداشت، از اين كارانه استفاده و برخي استفاده نميكنند؛ حق اين است عدالت در اين زمينه رعايت شود.

وي از جلسات مكرر و بررسي‌هاي متعدد اين موضوع سخن گفت و افزود: در مجموع به اين جمع‌بندي رسيديم كه به همه اعضاي وزارت بهداشت و درمان بايد اين كارانه پرداخت شود. البته با افزايش ۵۰ درصدي حقوق كاركنان دولت در اسفند ماه سال گذشته، چند ميليون تومان به رقم حقوق كادر درمان نيز اضافه شده است.

نوبخت ادامه داد: با اينكه فوق العاده ويژه فقط به گروه خاصي در وزارت بهداشت پرداخت شود؛ مخالفم. وظيفه سازمان برنامه و بودجه، احقاق حق، در اين زمينه است. البته بايد توانايي وزات بهداشت و درمان را هم در نظر گرفت.

به گفته وي، در بند ۱۰۲ احكام متفرقه بودجه ۱۳۹۹ آمده است كه هر بخشنامه، دستورالعمل، جداول، ضرايب و افزايش حقوق و ... بايد در چارچوب قانون و با تاييد رئيس سازمان برنامه و بودجه انجام شود. البته مسئوليت اين كار با عالي‌ترين مقام وزارتخانه و دستگاه اجرايي است و سازمان برنامه وبودجه صرفا بايد از آنها پشتيباني مالي كند. سازمان برنامه و بودجه، مي تواند نسبت به ۱۰ درصد تغيير در رديف‌هاي بودجه ورود كرده و به وزارت بهداشت و درمان اختيار لازم را بدهد. از اين رو در بخشنامه‌اي به وزارت بهداشت در روزهاي آينده، به آنها اجازه خواهيم داد كه كساني كه از فوق العاده ويژه استفاده نكرده‌اند، استفاده كنند. اما زمان انجام اين كار، بسته به وزارتخانه است كه از چند ماه آينده بتواند آن را اجرا كند. وزارت بهداشت و درمان از مهر يا آبان ماه مي‌تواند احكام پرسنلي كاركنان خود را متناسب با فوق العاده ويژه درمان اصلاح كند و از هر زمان كه امكان تامين مالي را بيابد؛ مي تواند اين موارد را پرداخت كند.

نوبخت در ادامه گفت: علاوه بر استفاده از ظرفيت قانوني موجود براي پرداخت فوق العاده ويژه كادر درمان مي‌كوشيم كه در لايحه بودجه ۱۴۰۰ كه در دست بررسي در سازمان برنامه است؛ منابع مالي لازم براي اجراي كامل فوق العاده ويژه كادر درمان را پيش بيني كنيم.

 

 


١١:٤٧ - 1399/06/26    /    شماره : ٩٩٨٤    /    تعداد نمایش : ٦٦دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 58860
 بازدید امروز : 123
 کل بازدید : 317424
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/7813