دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
آیا از اطلاعت موجود در سایت رضایت دارید؟

بلی
خیر

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی 


  چاپ        ارسال به دوست

تقديم پيش‌نويس لايحه بودجه تا هفته آينده به دولت

دكتر نوبخت از تقديم پيش‌نويس لايحه بودجه به دولت تا هفته آينده به دولت خبرداد

به گزارش روابط‌عمومي سازمان برنامه و بودجه ،دكتر محمد باقر نوبخت در برنامه گفتگوي ويژه خبري با تائيد آمار مركز آمار ايران در رابطه با رشد اقتصادي گفت: بر اساس اعلام مركز آمار ايران، نرخ رشد اقتصادي سه ماهه ابتداي امسال ۴.۴ درصد است كه اگرچه يك درصد اختلاف با آمار اعلامي از سوي بانك مركزي كه ۵.۴ درصد اعلام شده است، دارد اما بايد توجه داشت بانك مركزي هم نهاد تخصصي كارشناسي و متقن با مباني محاسباتي خود است.

رشد اقتصادي همان ۴.۴ درصد است
رئيس سازمان برنامه و بودجه افزود: گاهي نرخ تورم اعلامي مركز آمار، كمي كمتر از نرخ تورم بانك مركزي است و اين تفاوت ناشي از مباني محاسباتي و سال پايه است. اين در شرايطي است كه آثار مجموعه سياست‌هاي خروج از ركود به صورت كوتاه‌مدت در سه ماه پاياني سال گذشته مشاهده شده؛ به نحوي كه آن زمان رشد اقتصادي ۱.۳ درصد بود كه در سه ماهه اول امسال به ۴.۴ درصد رسيده است.
وي در ادامه از تقديم پيش‌نويس لايحه بودجه سال ۱۳۹۶ در هفته آينده به دولت خبرداد و تصريح كرد: دولت به طور قطع در زمان قانوني، لايحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور را تقديم مجلس شوراي اسلامي خواهد كرد.

تيم اقتصادي نبايد از هم بپاشد
دكترنوبخت در خصوص اظهارنظر برخي افراد مبني بر ضرورت تغيير در تيم اقتصادي كابينه، خاطرنشان كرد: سوال اين است كه چرا وزير اقتصاد بايد تغيير مي‌كرد؛ در حاليكه اقتصاد كشور از سوي ستادي به رياست رئيس‌جمهور اداره شده و يكشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها به صورت مرتب نشست‌هايي با حضور وي و وزراي اقتصادي و مشاوران برگزار مي‌شود.
وي اظهار داشت: آيا پاداش تيمي كه توانست نرخ تورم بالاي ۴۰ درصد را به زير ۸ درصد و رشد ۶.۸- را به ۴.۴ درصد رسانده، اين است كه آن تيم از هم بپاشد؟ بنابراين من از وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس‌كل بانك مركزي دفاع مي‌كنم؛ چراكه ما در زماني توانستيم به نرخ رشد مثبت اقتصادي دست پيدا كنيم كه هنوز تحريم ها پابرجا بود.
به گفته دكتر نوبخت، دولت خود را درباره مسكن مهر متعهد مي‌داند و در حال‌حاضر قيمت تمام‌شده، هم براي پيمانكار و هم متقاضي افزايش يافته و بايد بخشي از هزينه‌ها را از طريق افزايش سقف وام تامين كنيم كه اين افزايش صورت گرفته است؛ البته پيش‌بيني مي‌شود با تسهيلات پرداخت‌شده به واحدهاي نيمه فعال، شرايط رشد اقتصادي و اشتغال بهبود يابد.

 مطالبات گندمكاران تا پايان هفته پرداخت مي‌شود
وي درباره مطالبات گندمكاران نيز، با بيان اينكه تا پايان هفته آينده، مطالبات گندم‌كاران پرداخت مي شود. خريد تضميني ما براي چهارده تا پانزده محصول تعريف شده كه ولي همه اين محصولات مي‌تواند به نوعي در بازار بفروش برسد؛ اين در حالي است كه رقم قابل توجهي حدود ۱۲۷۰ تومان براي هر كيلو گندم از سوي دولت اختصاص يافته است كه اگر اين محصول وارد مي‌شد، نرخ آن حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان تمام مي‌شد؛ در حاليكه عمده محصول توسط گندم‌كاران در ماه‌هاي ابتداي سال درو شد و آنها در مجموع ۱۴ هزار و ۶۰۰ ميليون تومان فروختند.
دكترنوبخت گفت: پيش‌بيني بودجه كمتر از اين رقم بود و بنابراين دولت بايد منتظر مي‌ماند كه خزانه دوباره پر شود؛ البته دولت تقبل كرده كه از بازار پول و سرمايه اين نقدينگي را تامين كند و با پرداخت ۲۰ درصد سود، كاري كند كه گندم‌كاران دچار مشكل نشوند؛ به همين دليل دولت از مجلس در اين باره مجوز گرفت و با توجه به اينكه به گندم‌كاران نمي‌توانستيم اوراق بدهيم، بنابراين نهادهاي مالي واسط تعريف شدند كه آنها اوراق را در بورس بفروشند و البته اين اور به تعدادي بانك هم فروخته شد.

وي ادامه داد: تاكنون حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان پرداخت شده و حدود ۳۰۰ ميليارد تومان باقي‌مانده كه با توجه به نهاد مالي واسط و با همكاري وزارت جهاد و بانك كشاورزي و ساير بانك ها انجام و پول تامين شد و به‌زودي پول توزيع مي‌شود؛ براساس اين تا پايان اين هفته تمام مطالبات گندم‌كاران پرداخت مي‌شود و حتي يك مورد هم اگر از دولت طلبكار باشند به ما اطلاع‌رساني شود. اين در شرايطي است كه براي توزيع هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان پول در بازار پول و سرمايه ملاحظاتي براي متغيرها داريم.

جزئيات حمايت‌هاي دولت از صنايع كوچك و متوسط
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي متعهد شديم در دو عرصه افزايش توليد و اشغال گام برداريم و در بخش واحدهاي خصوصي و تعاوني از طريق تسهيلات و طرح‌هاي عمراني مربوط به دولت از اعتبارات خزانه پرداخت شود؛ البته قرار بود واحدهاي توليدي كه به دليل نداشتن سرمايه در گردش متوقف هستندو همچنين واحدهايي كه نياز به سرمايه دارند از تسهيلات برخودار شوند.

وي اظهار داشت: ۵ هزار واحد از اين نوع واحدها  شناسايي و ۱۶ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي به آنها ارايه شد اين در حالي‌است كه براي پرداخت ستاد تسهيلات  رفع موانع توليد در استان ها تشكل شده بود؛ بر اين اساس پيش‌بيني مي‌شود با اين روش بين ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار اشتغال ايجاد شود، البته دولت از دو روش نسبت به اعطاي تسهيلات به واحدهاي توليد اقدام كرد  يك بخش واحد ها از طريق ستاد تسهيل استانداري معرفي شدند كه حدود  ۶هزار و ۵۹۵ واحد توليدي از اين طريق تسهيلات دريافت كردند علاوه بر آن  ۷ هزار و ۸۲ واحد توليدي نيز به بانك ها مراجعه و تسهيلات را دريافت كردند.

دكترنوبخت با بيان اينكه دولت به روش علمي عمل مي‌كند و در سه ماهه اول امسال، ۷۵۰ هزار فرصت شغلي ايجاد كرده است، ضمن اينكه يك ميليون و ۲۵۰ هزار نفر امسال وارد بازار كار شدند و ۷۵۰ هزار فرصت شغلي ايجاد شد؛ اما تعدادي هم مشغول كار نشدند و تعدادبيكاران افزايش يافت، ضمن اينكه امسال يك ميليون و ۲۵۰ هزار  نفر وارد بازار كار شدند كه نسبت به سال هاي گذشته بيشتر بود و اين در حالي بود كه تسهيلات به واحدهاي توليدي و بخش خصوصي ارايه شده است.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه افزود: همچنين ۲۰ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان ديگر طي هفت‌ هاي آينده در جهت مطالبات به پيمانكاران پرداخت مي‌شود و قرار است تا بهار سال آتي ۳۲ كيلومتر از جاده كندوان كه همه كوه و تونل است احداث شود و بر اين اساس بيش از ۶۰ كيلومتر از جاده كرج چالوس كوتاه مي‌شود.

پرداخت پاداش بازنشستگي فرهنگيان تا پايان آبان‌ماه
رئيس سازمان برنامه و بودجه درباره صندوق‌هاي بازنشستگي و پرداخت پاداش به فرهنگيان گفت: دولت در بودجه امسال، پنج هزار ميليارد تومان پاداش بازنشستگي فرهنگيان پيش‌بيني كرد؛ اين در شرايطي است كه براي پرداخت پاداش بازنشستگي فرهنگيان بين يك هزار ۲۰۰ تا يك هزار ۳۰۰ ميليارد تومان وزارت آموزش و پرورش از بانك ملي تسهيلات گرفته است، شايد كمتر از ۱۰ درصد از اين رقم باقي مانده و امروز ديگر تمامي مطالبات بازنشستگان فرهنگيان بابت پاداش بازنشستگي در سال ۱۳۹۳ پرداخت شده است.

وي ادامه داد: در بودجه سال جاري مبلغ ۵ هزار ميليارد تومان براي پرداخت پاداش بازنشستگان اعم از فرهنگيان و غير آن در نظر گرفته شده؛ اما با اين حال تعداد بازنشستگان غير فرهنگي كم است؛ البته برخي تصور مي‌كردند دولت قصد دارد به جاي پول نقد به فرهنگيان اوراق بدهد كه دولت اصلا چنين قصدي نداشت. بلكه اگر اوراق خريد تضميني گندم و پرداخت پاداش بازنشستگان را به طور همزمان وارد بازار پول و سرمايه مي‌كرديم، ثبات بازار از بين مي‌رفت؛ در حالي كه ثبات آن براي دولت مهم است.
دكترنوبخت از پرداخت پاداش بازنشستگي فرهنگيان تا پايان آبان ماه خبر داد و گفت: اوراق مرتبط با اين موضوع نيز طي روزهاي آينده بتدريج وارد بازار بورس خواهد شد؛ ضمن اينكه دولت براي پرداخت مطالبات داروخانه ها و بيمارستان ها از بيمه سلامت، ۸ هزار ميليارد تومان از اسناد خزانه را ظرف روزهاي آينده وارد بازار خواهد كرد.

وي همچنين درباره كسر حق بيمه از اضافه كار و عدم پرداخت آن به بازنشستگان براساس بخشنامه سازمان برنامه و بودجه گفت: قانون مشخص كرده است كه دولت نمي تواند اضافه كار كه موضوعي غير مستمر است را براي حقوق مستمري بازنشستگي در نظر بگيرد؛ البته تعدادي از دستگاه ها از كاركنان خود كسوراتي بابت اضافه كار در حق بيمه داشتند و دولت دستگاه هايي كه چنين اقدامي را انجام داده بودند، در حقوق بازنشستگي كاركنانشان در نظر گرفته است.


٠٩:٢٤ - 1395/08/18    /    شماره : ٥٣٤٩    /    تعداد نمایش : ٥٤دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 27413
 بازدید امروز : 62
 کل بازدید : 167719
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.5000